Her şey Geometrik Yaşam Çiçeğinde gizli…

Tomris Güzelyurt 13 Kasım 2016

Yazı ve fotograflar Nalan Yalçın


a632a490-f97d-4a7a-a8c4-f61ad8f0ab13
Sakin bir hafta sonun Bağdat Caddesi Üzerinde bulunan Gergadan Kitapevi Yazar Gülcan Köprülü ve Okurlarını ağırlamaya hazırlanıyordu. Dışarda ki tatlı soğuğa rağmen kitapların sıcaklığını hissetmek ayrı bir zevkti. İnsan kendini, kültür, sanat yazın ortamında bir başka hissediyor. İçerde Yazar için masa hazırlanmıştı. O gelmeden hayranlarından gelen çiçekler boşluları doldurmuştu. Yazar Gülcan Köprülü ile tanışmak sohbet etmek isteyenlerin yanı sıra birçok kişide ona kitap imzalatmak için sıra bekliyordu. Gülcan Köprülü ağır adımlarla içeri girdi. Kendisini bekleyenleri görünce yüzü aydınlandı. Kendisine ayrılan yere oturdu ve hayranları okurları etrafını sardı. Bir biri ardına atılan imzalar sırasında birçok soruda havada uçuşuyordu. Gülcan Köprülü hiç atlamadan bunları tek tek cevapladı. Kalabalığın dağılması yaklaşık 3 saat kadar sürdü. Ve sonra sıra bize gelmişti. İşte edebiyatodasi.com adına benim yönelttiğim soruların cevabı.

– Gülcan hanım öncelikle yazarlığa başlama hikâyenizi dinlemek isterim sizden.

-Yazamaya ortaokula gittiğim yıllarda başladım. Lise çağlarında biraz daha yoğunlaştı. Eğitim aldığım okulların dergilerine yazılarım yayınlandı. Sonra da dışardan bazı dergilere ve gazetelere yazı yazmaya başladım. Yazın serüvenim ortaokul ve lise çağlarına dayanıyor. Üniversite yıllarından sonra da bir yerel bir gazetede çalıştım. Bunun ardından Hürriyet Gazetesinde muhabir olarak çalıştım. Röportajlarım ve makalelerim oldu. Fakat en çok istediğim şey bir kitap yazmaktı, bazı özel nedenlerden dolayı aktif iş hayatına son verdim. 2013’te ilk kitabım Rose life yaşam çiçeğini yazdım.

878cb98e-3d0e-4fa3-8fe8-5f09fa092070-Kitaplarınızın konularını neye göre seçiyorsunuz?

-Mitolojiye ve felsefeye ilgi duyuyorum. Reenkarnasyona inanan biriyim, ilk kitabım Rose Life Yaşam Çiçeğinde  varoluşun sırlarına bir dokunuşta bulunmak istedim. Biz nereden geldik, nereye gidiyoruz, ne için buradayız. Bir kurgu şeklinde ve bu kurgunun içinde insanlara bilgi vererek yansıtmaya çalıştım. ‘Rose Life’ benim kahramanım. Ama kitapta, anlatmak istediğim kahraman değildi, ben yaşam çiçeğini anlatmak istedim. Bana göre, Yaşam Çiçeği;  yaradılışın sırlarını bize yansıtan geometrik bir şekil.  Bütün her şeyin sırrı bu şeklin içinde. Bunu anlatmayı sanırım başardım. Çünkü, bu kitabımdan sonra çok kişi yaşam çiçeği kolyeleri yaptırmaya başladı. Okuyanlar etkilendi, hatta kitabımın üzerindeki yaşam çiçeği üzerini gece yatarken bir bardak su koyup onun etkisini kendilerini de hissetmek isteyen ve bunu bana yazan okurlarım oldu. Bu kitabımla ilgili olarak aldığım güzel geri dönüşler beni mutlu etti. İkinci kitabımı mitolojik açıdan ele aldım ve çok enteresandır, meditasyon esnasında bu kitabımın adı bana geldi.

-İkinci kitabınız Delfin, Yaşam Çiçeği ile bağlantılı mı yoksa okurlara farklı bir pencere mi açıyor?

-Farklı bir pencere açıyor ama yine de reenkarnasyona inanan bir kişi olarak bunu vurguladım. Delfin ve Rose Life iki ayrı karakter ama bir yerde birleşiyorlar, ikisi de güçlü kadınlar. Delfin de mitolojik bir olayı kurguladığım. Bazı Semboller var içinde hatta kitabın başında hangi sembol ne olarak algılıyorsanız onun sembolü o’ dur, şeklinde bir girizgah var. Delfin’de çok beğenildi.

-Kitaplarınızla topluma iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Topluma vermek istediğim iki şey var; hem güçlü kadın İmajını vermek hem de insanlığa ışık olabilecek, okuduğunda kendin de bir uyanma yaratacak noktalara temas etmek.

-Katıldığınız bir festivalden bahseder misiniz?

Didim Yazarlar Festivaline davet edildim. Biliyorsunuz orada, Apollon Tapınağı var. Benim hikâyemde Yunanistan’daki Delfi Tapınağında geçiyor.  Apollon Tapınağı da Delfi’nin ikizidir. Oradan bana bir teklif geldi bu hikâyeye devam edebilir misiniz diye Didim’de ki Apollo Tapınağı da bir kurguyla bize bir kitap şeklinde yazabilir misiniz dediler, İşte o teklifle yola çıkarak, şimdi yeni bir kitap üzerinde çalışıyorum.  Yeni kitabımda Apollon Tapınağının da yer aldığı başka gizemli konulara değineceğim. Yani bir üçüncü kitaba hazırlanıyorum.

-Gülcan hanımın gelmek istediği nokta nedir?

Varmak, istediğim tek bir nokta var, İnsanlığa faydalı olabilecek bir şeyler geride bırakmak. herhangi bir popülarite peşinde değilim. Kitapların satış rakamlarının peşine bile düşmüyorum, tek amacım okunması Anadolu’dan bazı mesajlar alıyorum; İmzalı kitaplarımı istiyorlar, derhal gönderiyorum. Yeter ki; bir kitap okusun insanlar. Bir cümle bir kelime bir paragraf okuyanlara faydası olsun.

-Yüreğinize sağlık diyoruz edebiyatodası.com olarak çok teşekkür ederiz.

Ben de çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Her şey Geometrik Yaşam Çiçeğinde gizli…”