İyi ki doğdun, Charles Perrault

Tomris Güzelyurt 12 Ocak 2016

Dünya edebiyatına sayısız eser kazandıran Charles Perrault 12 Ocak 1628 yılında doğdu. Eserleri çok sayıda dile çevrilen yazarın en bilinen kitabı “Kırmızı Başlıklı kız” Peki kim bu Charles Perrault. Vikipedia kaynaklarına göre,

Yazar Charles Perrault 12 Ocak 1628’de Paris’te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji’nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans’da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu’na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

Yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault’un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır.

Yazar en çok sevilen eserleri Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız ,Çizmeli Kedi, Külkedisi

Google  Charles Perrault’u unutmadı. Bugün yazarı doodle yaptı

charles-perraults-388th-birthday-5071286030041088-5656774724026368-ror

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir