“Kadınsan Yaparsın” diyorum

Tomris Güzelyurt 12 Mart 2016

Kadın esnaftan alışveriş yapmayı hayal ediyorum

kadinsanyaparsin“Kadınsan Yaparsın: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” kitabı, 8 mart 2016’da okuyucu ile buluştu.  Kitabın tamamlayıcısı olarak www.kadinsanyaparsin.com haber sitesini de yayına sokan Tuba İlze, bu platformdan da kadın girişimciliğine yönelik haberleri paylaşıyor. Tuba ile İstanbul’da Yaşam için konuştuk:

“Kadınsan Yaparsın” diyorsun. Neden herkese yönelik bir girişimcilik kitabı değil de sadece kadınlar?

Uzun yıllar yönetim yazıları yazdım, bu alanda eğitimler verdim. Hayatımda yaptığım işlerde böyle bir ayrıma hiç gitmedim. Kitapta erkeklerin işine de yarayabilecek bilgiler var elbette. Ancak bir gün, mahallemde yürürken nalbur dükkanının önündeki taburede oturan bir kadın belirdi önce hayalimde. Kuruyemişçinin önünde leblebileri kavuran başka bir kadın daha. Bakkalım, balıkçım, ayakkabı tamircim, tesisatçım kadındı. Gülümsediğimi, etrafımda çiçeklerin açtığını fark ettim. Ama gerçek, bununla pek de uyuşmuyordu. Her ne kadar mahallemdeki esnafı seviyor olsam da marketteki kasiyerlerden, kuafördeki manikürcüden başka bir tane bile kadın olmaması, o gün canımı bayağı bir sıktı. Ve aklımda kitabın ismi beliriverdi.

Ben, yazı yazmanın yanı sıra uzun yıllardır eğitim veriyorum. Ancak son bir yıldır, hayatıma “kadın eğitimleri” girdi. Hayatları, benimkine hiç benzemeyen kadınlarla tanıştım. 40’lı yaşlarının başında torun sahibi olan, kendi kararlarını verememiş, kendini hiç fark edememiş, eğitim fırsatı bulamamış kadınlar. Bir yol bulmaya çalışan kadınlar. Ve her kesimden, her eğitim düzeyinden kadınların kendi yolunu bulmayı, bu desteklerden ve hibelerden yararlanmayı istediğini gözlemliyorum Ama nereden başlayacaklarını, ne yapabileceklerini, nasıl yol alacaklarını bilemiyorlar. Kitabım, bu yolda ufak bir rehber olabilir diye düşünüyorum. Bence bu konuda söylenecek her söz, atılacak her adım çok değerli.

Son yıllarda ülkemizde kadın girişimciliğini geliştirmek üzere gerek kamu kurumları gerekse özel sektör bir çok çalışma başlattı. Özellikle bu yıl, kadın girişimciliğine yönelik bayağı çalışma hayata geçiyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ancak yapılanlar yeterli değil. Sence hangi konulara daha fazla önem vermek gerekiyor?

Gerek finansal gerekse danışmanlık desteklerinin artmasına, kadın girişimciliğin önemini vurgulayan bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının çoğalmasına, kadınların ulaşabilecekleri işletmecilik eğitim programlarının genişletilmesine, küçük ve orta ölçekli kadın girişimcilerin sesini daha fazla duyurmasına, kadın dostu markaların toplumda daha fazla öne çıkarılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kadın girişimcilerin birbirleri ile bağlantıda olacakları platformların geliştirilmesine, iş-özel hayat dengesini kurmalarına yardımcı olacak destek mekanizmalarına ihtiyaç var. Ama en önemlisi, toplumun zihnindeki “Kadın başına” algısının ortadan kaldırılması.

Kitabın hazırlanması aşamasında kadın girişimciliğine yönelik bir araştırma yapmışsın. Kadınları girişimcilikten alıkoyan en önemli nedenler, genellikle bu algıyla bağlantılı gözüküyor.

Aynen öyle. Sıralama şöyle oldu:

  1. Tek başıma nasıl altından kalkacağımı bilemedim.
  2. Ailem cesaretimi kırdı.
  3. Birikmiş paramı riske atamadım / Para bulamadım.
  4. Bir kadın olarak yapabilir miyim bilemedim.
  5. Başarısız olmaktan korktum.
  6. Hem evi hem işi idare etmek çok zor geldi.

Ailenin bu yolda destekleyici değil de ‘heves kırıcı’ davranması, kadınlarda başarısızlık korkusunu daha da fazla perçinliyor ve tek başlarına olduklarını hissetmelerine neden oluyor. Bu nedenle, tek başlarına altından nasıl kalkacaklarını bilemiyorlar. ‘Kadın başına’ şeklinde ortaya çıkan toplumsal baskı, zamanla iç baskıya dönüşüyor. Kadınlar, tıpkı diğer girişimciler gibi iş konuları ile uğraşırken bir yandan da beklentilerin büyüklüğünün altında eziliyorlar. Duygusal olmamaları gerektiğini, evi, işi, aile fertlerini, çocukları, eşi dostu mükemmel bir şekilde idare etmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Ve genellikle “başıma iş açmayayım” diye düşünerek vazgeçiyorlar

Peki iş kuranların yaşadıkları sorunlar, daha çok hangi konularla ilgili?

Ailesinden destek gören ve/veya direnerek bu yola çıkanların zorlandıkları konuların büyük bir kısmı, cinsiyet kaynaklı değil de iş ve yönetimsel konularla ilgili. Ancak “kadın” olmanın getirdiği ilave zorlukların da olduğu bir gerçek. Erkek egemen iş dünyasında azınlık kalmak, çok fazla kadın rol model olmaması bunlardan bazıları. Kadın rol model yetersizliği, iş hayatında başarının “erkek tavırlı” davranmaktan geçtiği düşüncesini -bilinçli bir şekilde olmasa da- kabullenmeyi getiriyor.

Kadınlar bu durumla nasıl mücadele edecekler?

Kadın girişimciler; mücadeleciler, yapıcılar, güçlü organizasyon yeteneğine sahipler, gelişmiş sezgileri var, duygusal zekaları daha yüksek, detaycılar, saygılılar, daha adiller, bir çok farklı konuyu aynı anda yönetebiliyorlar, insan ilişkileri daha kuvvetli. Bu özellikleri, bastırmak veya görmezden gelmek yerine kıymetini bilmek ve fark yaratmak gerekiyor.

Kitapta öne çıkan konulardan kısaca bahseder misin? Nasıl bir içerik oluşturdun?

Kitap, işletmecilikte çokça kullanılan SWOT analizini kişinin kendisine uygulaması ile başlıyor. Güçlü ve zayıf yönlerin analizi, fırsatlar ve tehlikelerin düşünülmesi ilk atılması gereken adım bence. Çünkü her şey farkında olmakla başlıyor. Maalesef bir çok insan kendini fark etmeden, potansiyelini ortaya koyamadan hayatını tamamlıyor. Kişinin kendisinin farkına varması, yeteneklerini geliştirmesi, hayatında hobilere yer açması çok önemli. Yaptıklarımızın ve yapabileceklerimizin farkına varmalıyız. Gelişim, ancak böyle başlayabiliyor. Soru sormak, soru sormaktan korkmamak gerekiyor. En basitinden en derinine kadar her bir soru, başka bir soruyu ortaya çıkarıyor. Her bir soru, cevabı bulmak üzere beyni harekete geçiriyor. Bu nedenle kitapta her bölüme “Kendine Sor” başlığı ekledim. Basit, daha da çoğaltılabilecek bu soruların ilk etapta yol gösterici olabileceğini düşünüyorum.

Kitabın bölümleri şunlar:

-Farkında Ol

-Başlangıç Noktanı Bul. Öğrenmeye Vakit Ayır.

-Sen kadınsın. Erkek gibi olma.

-Finansal kaynakları iyi araştır.

-Bağlantılar kur ve geliştir.

-Zamanı yönetmeyi öğren.

-Başarısız olmaktan korkma

Bu başlıklarla yolunu bulmaya çalışan bir hemcinsime ufacık da olsa enerji verebilirsem, motive edebilirsem ne mutlu bana. Hayattan uygulama örneklerini de www.kadinsanyaparsin.com haber sitesinde paylaşmaya çalışacağım. Bağlantıda kalalım ve birbirimize destek olalım istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir