ÖMER SEYFETTİN -ÖLÜMÜ VE SONRASI!

Tomris Güzelyurt 9 Mayıs 2016

11351444_10153274061553617_6070417606689130468_nFotoğraftaki cansız beden Türk edebiyatının öncü öykücüsü ve düşünür Ömer Seyfettin. 6 Mart 1920’de öldüğünde Haydarpaşa Numune Hastanesi’ndeydi.

Ömer Seyfettin Kadıköy yakasında kira evinde, yalnız yaşıyordu. Oturduğu eve, Reşat Nuri, “Münferit Yalı” adını takmıştı. Onunla ilgilenebilen en yakın arkadaşı Ali Canip’ti: Hemen her gün uğruyor, biraz yemesi için evinden yemek getiriyordu. Son günlerinde ateşli hastalığı ilerlemiş, adeta kendini kaybetmişti. Ali Canip onu faytonla Numune Hastanesi’ne götürmüştü.

Hastanede yattığı süre gözünü açmadı. Ara sıra “Çocuk.. çocuk…” diye sayıklıyordu. Belki uzun süredir yüzünü görmediği kızını anıyordu. Ömer Seyfettin kalbindeki özlem ateşiyle öldü.

Büyük yazarı hastanede tanıyan kimse yoktu. Cesedi sahipsiz bir ölü sayıldı. Kadavra olarak değerlendirmek istediler. Çevresinde tıp fakültesi öğrencileri toplandı; hastane hademesi cesedi üzerine elini koydu. Önce hatıra fotoğrafı çektirdiler, sonra hademe testereyle cesedin başını testereyle kıtır kıtır kesti.

Fotoğraf gazetelerde yayımlanınca, üstadı tanıyanlar telaşla hastahaneye koştu; başsız cesedi kurtarmaya çalıştılar…

Başka söze gerek var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir