PİYANO FESTİVALİ’NDE BİR İLKE İMZA ATILDI

Tomris Güzelyurt 24 Kasım 2015

16. Uluslararası Antalya Piyano, yedinci gününde, sahnesinde festivalin sanat yönetmeni Gürer Aykal şefliğindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası’nı ve genç Hırvat piyanist Martina Filjak’ı ağırladı. Görkemli geceye, Prof. Hasan Uçarsu’nun Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü için festivale özel bestelediği eser ve Filjak’ın piyanosu damga vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kültür etkinliklerinden biri olan Piyano Festivali, 23 Kasım akşamı sahnesinde ağırladığı Akdeniz Filarmoni Orkestrası ve Hırvat piyanist Martina Filjak ile müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Festivalin sanat yönetmeni Gürer Aykal şefliğindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası muhteşem geceye bir ilke imza atarak başladı.

Orkestra, AKM’de gerçekleşen konserde, Prof. Hasan Uçarsu tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü için festivale özel bestelediği “ Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana-Çanakkale 1915” adlı eseri ilk kez seslendirdi.

Müzikseverlere duygu fırtınası yaşatan ve büyük beğeni toplayan eser ile başlayan konser, genç Hırvat piyanist Martina Filjak’ın Rachmaninov’un 2. Piyano Konçertosu ile devam etti.

Zarafeti ve şık kostümüyle göz dolduran Filjak, performansının ardından dakikalarca alkışlandı. Gürer Aykal’ın alnından öperek kutladığı genç piyanist, seyircilerin alkışları üzerine 2 bis yaptı. Filjak, önce Sol el için Scriabin Prelude op.9 no.1, ardından Bach Prelude seslendirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de katıldığı konserin ikinci yarısında Türk Beşleri bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin’in 1 numaralı Senfoni eseri seslendirildi.

Türel, gecenin sonunda özel öğrenme güçlüğü çeken özel gereksinimli 16 yaşındaki piyanist Şerife Nur Özcan ile birlikte sahneye çıkarak, festivalin sanat yönetmeni olan Orkestra Şefi Gürer Aykal’a teşekkür çiçeği takdim etti. Türel ve Aykal, birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir