Sahafa kitap sorulmaz…

Tomris Güzelyurt 4 Aralık 2015

İnsanların kitapları rahatça inceleyebildikleri, büyük kitap marketlerden çok farklı, o eşsiz kitap kokusunun içinde kaybolup gittiğimiz bambaşka mekanlar sahafiyeler.

Pınar Kitapçılık ve Sahafiye de bu mekanlardan sadece biri.

 Sahaflık, büyük semtlerde bulunan,geniş vitrinli, içinde kitaptan başka şeylerin de satıldığı büyük kitap marketlerden önce de vardı. İçine girdiğinizde başka bir dünyaya adım atmışçasına heyecan uyandıran, kitap kokusunun tıpkı bir aroma gibi boğazınıza ve oradan da burnunuza dolduğu, “küçük bir mekana kocaman hayatlar nasıl sığdırılır” dediğiniz bu dükkanlara çok rastlanmıyor artık. bu irili ufaklı kitap cennetlerini, büyük semtlerin kalabalığından boğulanlar için yine aynı semtlerin köşe başlarında, bir nefeslik mola adına bir durak olarak tanımlayabiliriz.

İşte bu duraklardan biri de Beşiktaş Semti’nde bulunan Sinan Paşa İş Merkezi’nin hemen alt katındaki Pınar kitapçılık. Sahibi Sezai Öner Gündoğdu,  bu dükkanı tamamen bir sahafiye olarak düzenlemiş. 1987’de Galatasaray Aslan Çarşı’sının ilk sahaflarından Sezai Bey. 1997 yılında şuan bulunduğu Sinan Paşa İş Merkezi’ni bir sahaflar çarşısı yapmak düşüncesiyle gelmiş buraya. 3-4 sahaf başlamışlar ilk olarak, sonrasında diğerleri yavaş yavaş kapatmış dükkanlarını, iş merkezine dönen bu mekanda boğulamamak için, Sezai bey burada kalan tek sahaf. Mağazaların, çeşitli eğlence merkezlerinin arasındaki bu kitap cennetinde halinden oldukça memnun, çünkü ona kitap kokusu ve dükkanının sıcak ortamı yetiyor.

 

“Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı yok”

Sezai bey,  20 yıldır sahaflık yapıyor. Dükkanında yaklaşık olarak 35-40 bin arası kitap var. Bu kitapların en eskisi ise, 1700’lü yıllara ait bir Fransızca sözlük.

Sezai Bey, sahafiye dükkanını açtığından bu yana hiçbir ticari kaygısı olmamış. “Bu yüzden, dükkanımı başka bir yere taşımayı düşünmüyorum, buranın getirisi bana yetiyor” diyor.

Gün içinde dükkanına hemen hemen 50 kişinin uğradığını söyleyen Gündoğdu, “Bunların hepsi de alışveriş için gelmiyor tabi, kitapları incelemek için gelenler de var” şeklinde konuşuyor. Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının çok kötü durumda olduğunu belirten Gündoğdu, insanların kitap okumadığının özellikle altını çiziyor. Hatta bu konuda bir akım da başlatmış. Şöyle anlatıyor Gündoğdu: “Dükkana gelen fazla kitapları okuyup kapağın hemen arka kısmına ismimi, soyismimi ve yaşadığım şehri yazıyorum, hemen altına da şu notu iliştiriyorum: ‘Bu kitabı okuduktan sonra listeye isminizi yazıp başka okuyucuların da ulaşabileceği bir yere bırakın.’ Bu şekilde sokakta onlarca kitap geziyor. Üç kitaptan biri belki yırtılıyor ama mutlaka bir diğeri okunuyor.” Böylece Sezai Bey, kitap okuyan kesime bir kişi daha kazandırmış oluyor. Bu anlamda böyle bir akımın Türkiye’deki temsilcisi olarak da tanımlayabiliyor kendini.

Genç nesilin kitap okumadığını özellikle vurgulayan Sezai Bey, yeni kuşaktan ise, biraz umutlu. 12-20 yaş kuşağının Internet akımından henüz etkilenmediğini, bu yüzden de kitap okuma alışkanlıklarını yitirmediğini belirtiyor. Özellikle 30 yaş ve üzeri kuşağın Internet furyası içinde kitap okuma alışkanlıklarını kaybettiğini öne süren Gündoğdu, “Gelen müşterilerime bakarak yaşlıların kitaplara olan ilgisi hala devam ediyor” diyor.

Sezai Bey’in altını çizdiği bir başka konu da, yurt dışındaki insanlara göre kültür seviyemizin daha düşük olması. Bunu kitap okumamaya bağlıyor Sezai Bey. New York’ta bulunduğu dönemde, ünlü bir caddede bir sahaf dükkanını ziyaret etmiş. İçeride kaldığı dört saatlik sürede, yaklaşık olarak 150-200 kişinin dükkanı ziyaret ettiğine tanık olmuş. “Benim dükkanıma günde 50 kişi geliyor, aradaki fark da buradan kaynaklanıyor,okumuyoruz” diye yakınıyor Sezai Bey.

 

“Kitabı sahafa sormayın, siz arayıp bulun”

Sahaf dükkanlarının bir özelliğinden bahsediyor bize. “Bir sahaf dükkanına girdiğinizde, sahafa sorduğunuz kitabı bulamazsınız. Ancak siz aradığınızda bulabilirsiniz. Bunun bir getirisi daha olur size. Kitabı ararken başka bir kitap daha ilginizi çeker, onu alabilirsiniz. Bu anlamda bir sahaf dükkanına girdiğinizde, lütfen istediğiniz kitabı raflarda siz arayın.” şeklinde de bir öneride bulunuyor.

Sezai Bey’in sahafiyesinin bir özelliği daha var: “efemira” denilen kartpostal, pul, evrak gibi aradığınız birçok şey burada mevcut. Bu dükkana kitap almak için girdiğinizde, çok beğendiğiniz bir filmin afişini de bulabilirsiniz, pul koleksiyonunuz için eşsiz güzellikteki pullardan da alabirsiniz.

Pınar Sahafiye’ye yolunuz düşerse, kitap kokularının arasından geçerek bambaşka bir dünyanın içinde, Sezai Bey’i, yaptığı heykellerin hemen yanı başında, size gülümserken bulacaksınız.

 

İletişim bilgileri: Hasfırın Cad. Sinan Paşa İş Merkezi no:67/B1-66 Beşiktaş-İstanbul

TEL:(0212) 259 97 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir