SIĞINAMAYANLAR

Tomris Güzelyurt 11 Mart 2016

Doğan kitaptan yayınlanan Aytekin Yılmaz’ın kaleminden ilginç bir kitap.

Geçmişleri yüzünden hiçbir yere sığamayan Sara, Besna ve Keya…
Hayallerini dağlara gömüp savaşın dışına çıkan ve trajik biçimde erkekleştiklerini anlayan kadın gerillalar…
Kayıp çocuklarını işaretsiz mezarlarda arayan, “Kurban olayım onu bu dağlarda bir tanıyana!” diyen anne babalar…
Onca mağduriyetin ardından çemberi yarıp kendine kalbi olan bir yol seçenler…
Sığınamayanlar’da hikâyeleri kendilerinden büyük insanlarla tanışacak, savaştan kaçanların mücadelesine tanık olacaksınız. Kahır Dağı’nın sığınaklarında gezindikçe üzülüp dehşete kapılacak, “Her şey bitmiş değil, bir ihtimal daha var” deyip hayaller kuran kahramanların peşine takılacaksınız.
Ülkelerindeki savaştan kaçıp hiçbir yere sığınamayanlar, savaşta taraf olmamak, ölmemek ve öldürmemek için çok büyük acılar yaşasalar da onlar hâlâ yaşanabilir bir dünya yaratabilmenin arayıcılarıdır.
Dağbozumu ve Yoldaşını Öldürmek kitaplarının yazarından, dağın romantik büyüsünü bozacak bir kitap Sığınamayanlar.
Yayın Tarihi 2016-02-03
ISBN 6050932195
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 360
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

aytekin.-300x225YAZARI, ‘SIĞINAMAYANLAR’I ANLATTI

– Kim bu “Sığınamayanlar”?
Uzun yıllar illegal örgütlerde kalmış, dağda çatışmalara katılmış ve sonrasında bir biçimde savaşın dışına düşmüş insanlar. Ne devlete ne de örgüte sığınabilenler…

– Önce “Yoldaşını Öldürmek” şimdi ise “Sığınamayanlar”. Bu kitapları yazdıran ne?
Yaşanmışlık ve tanıklık. Hapishanede yanı başında koğuş arkadaşın yoldaşları tarafından öldürülürken sessiz kalamıyorsun. 90’lı yıllarda sadece hapishanelerde 40 insan sol örgütler tarafından ajanişbirlikçi oldukları gerekçesiyle öldürüldü. Çoğu poliste çözüldüğü gerekçesiyle öldürüldü. Sonra öğrendik ki meğer polis sorgusunda en çok çözülenler örgüt sorumluları. Devletin idam cezasına karşı çıkanlar, koğuşlarda kendi yoldaşlarını infaz etti. Devlet mahallesinde mağdur olanlar, kendi mahallesine döner dönmez zalim oldular.

– Civan’ın infaz olayı, kurgucuları hayretlere düşürecek türden bir cinayet. Buna benzer daha çok var mı?
Evet. Dağda örgüt içi infazlarda yaşamını yitirenlerin mezarı yok. Gizli gömülmüşler ve başlarına ne iki taş ne de işaret konulmuş. Bir gün dağın içi açılırsa acılara hazır olunmalı.

– Civan’ın infazı 25 yıl önceye dayanıyor. Bu infaz olduğunda ne ailesi ne de başkaları konuşmuş anlaşılan…
Geçmişte birçok infazda olduğu gibi bu da konuşulmamış ve ailesi sahip çıkmamış. Sol mahallede yapılan örgüt içi infazlara sessiz kalınıyor. Bunu çocuğu, kardeşi infaz edilmiş ailelerle konuştum. Kimse sol ve Kürt mahallesinde “hain” yakını olmak istemiyor. Örgüt içi infazlarda çocuklarını kaybeden ailelerden çoğu başka şehirlere göçtü.

– Roman, dağda kadın olmanın sıkıntılarına da değiniyor.
Romanda anlatılan Meryem’in hikâyesi aşk yasağıyla ilgili. Meryem tecavüz mağduru. Hamile olduğu anlaşıldığında tutuklanıp ölüme mahkûm edilir. Karnındaki 5 aylık çocuğuyla dağın birine gömülür.

– Romanın kahramanı Besna, “Savaşan kadın dağda erkekleşti” diyor…
Son yıllarda gerilla kadın romantizmi yapılıyor. Bu romantizmi yapanlar sanıyorlar ki, silah kadının elinde olunca kurşun değil de namlusundan çıkan çiçek. Uzun süren savaş birçoklarını şiddet bağımlısı yaptı. Ortadoğu’da şu an en itibarlı şey silah. Dağda savaşan kadının ne durumda olduğunu merak eden varsa Besna ve Sara’nın hikâyesini okusun.

– Kitabınızda Besna dağdan inmek istiyor ama ailesi istemiyor…
Uzun süren savaş Kürtler için de devlet için de yeni sektörler yarattı. 30 yıl çok uzun zaman. Kürtler şehirdeki yaşamlarını dağ ilişkisi üzerinden kurmaya başladı. Dağda ailenden biri varsa Kürt mahallesinde sözün daha dinlenir oluyor. Cezaevindeyken dağdan gelenlerimizin havası başka olurdu. Bugün yakını dağda olanların ağırlığı altında ezilen bir şehirli kitlesi var. Son yıllarda bu daha bir ayrıcalık oldu. Besna 15 yılın ardından dağdan inmek istediğinde ailesi “İnip ne yapacaksın, eşe dosta ne deriz?” diyorlar. Besna’nın durumunda olanlar az değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir