Türkiye’ye ‘Şiir’den Bakmak

Tomris Güzelyurt 18 Nisan 2016

II. Uluslarası Şiir Festivali’ndeki Genç Şairler Sesleniyor!

 

Dünyanın 16 farklı ülkesinden toplamda 33 şairin katılımıyla gerçekleşen II. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nin yankıları devam ediyor. Festivalde dünya şairlerinin Üsküdar’ın farklı mekanlarındaki dinletilerinden sonra Genç Şairler Atölyesi’nin katılımcıları, Türkiye’ye ‘Şiir’den bakarak barışa dikkat çektiler

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nde son gün olan 16 Nisan 2016 Cumartesi günü, Genç Şairler Atölyesi’nin katılımcıları olan Elyesa Koytak, Raşit Ulaş, Esma Güneş, Meryem Kılıç, Aykut Nasip Kelebek, Muhammed Enis Özel ve Kazım Berkay Özkardaş, şairlerin, ülkesinin gerçek birer şahidi olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilmek için şiirle cevap vererek barışa dikkat çektiler.

Şairler İçine Doğdukları Halkın Dilini Geliştirmekle Mükelleftirler

Şiir, geçmişten bugüne halkları birleştiren, yol gösteren, yaşanılan topraklarda kültürel değerlerimizin önemini vurgulayan ortak bir lisandır. İçine doğdukları halkın dilini geliştiren, halkın yüreğinden geçen sözcüklerin sesi ve sözcüsü olan şairlerin, halkını diri ve güçlü kılma uğraşları yadsınamaz bir gerçektir.

Geçmişten Günümüze Şiirin Gücü

Ülke olarak çok zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde, şaiirlerin ülkesinin gerçekliğine tanıklığını, birlik ve beraberlik için Türkiye’ye şiirden bakarak barışa giden yolda yol gösterici kılavuzluklarını birincil kaynak olarak görmek gerekir. Halkın bir olan yüreğinin sesi şiirde atar. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmaya başladığı, milyonlarca müslümanın göç yollarına düştüğü zamanlarda Namık Kemal’in yazdığıVaveyla şiiri bize şiirin bir şahitlik meselesi olduğunu hatırlatır. Hem maddi hem manevi işgale yüz elli yıldır direnen bütün ülkelerin hasretini çektiği gelecek ufkunu bize Mehmet Akif’in Leyla şiiri anlatır. Nazım Hikmet’in İstanbul’da tevkifhane avlusundan, Sezai Karakoç’un Tunuslu bir kız çocuğunun dilinden, Turgut Uyar’ın Malatyalı Abdo’nun ağzından yazdığı şiirler, Türkiye’nin ufkunun içeride de dışarıda da sanıldığından daha derin, daha geniş ve gerçek olduğunu bildiriyor. İsmet Özel’in Ils Sont Eux şiiri, hepimizin hayatını daha anlamlı ve istikametli kılacak bir ortak imkanı aramamız gerektiğini söylüyor. Daha başka pek çok şair de kendi gerçekliğimizi, tecrübemizi ve imkanlarımızı hatırlatıyor, ülkenin her gün değişen zorluklarına karşı kolaylıklar sunmaya devam ediyor.

Türkiye’ye ‘şiir’den bakmak; yaşanılan zor dönemi atlatmada, şiirin gücüyle tek yürek olup ortak lisan, ortak dimağ ile barış ve berekete ulaşmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir