Tuvalde gölge oyunu…

Tomris Güzelyurt 21 Haziran 2016
RESSAM ZEKİ ÇETİNKAYA’DAN

DOĞANIN IŞIK VE GÖLGEYLE OYUNU

Doğayı bir ışık süzgecinden geçirerek, ışık ve gölge oyunlarını tuvaline mükemmel bir teknikle yansıtan Ressam Zeki Çetinkaya’nın sergisi, Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Fırça Sanat Merkezi işbirliğiyle, 22 Temmuz 2016 tarihine kadar Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

Sağlık sektörünün öncü ve lider markası Bayındır Sağlık Grubu, sanata ve sanatçıya verdiği desteğe bir yenisini daha ekliyor. Mükemmel bir tekniğe sahip olan ve bu tekniği renk, ışık ve gölge estetiği ile buluşturan sanatçı Zeki Çetinkaya’nın resim sergisi,Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Fırça Sanat Merkezi işbirliğiyle 22 Temmuz 2016 tarihine kadar, Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

RESSAM ZEKİ ÇETİNKAYA

1949 Yılında Ankara’da dünyaya gelen sanatçı ilk, orta, lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Daha sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimini sürdürdü. Ressam olan babası Hasan Çetinkaya’dan ilk resim bilgilerini ve tekniklerini öğrenen sanatçı, objeleri detaylı resmetmeyi ve doğayı bir ışık süzgecinden geçirmeyi ilke edindi. Akademide Neşet Günal’ın öğrencisi olarak anatomi, desen ve kompozisyon bilgilerini geliştirdi.

Mükemmel bir tekniğe ve yüce bir ruha sahip olan Çetinkaya, çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı çeşitli atölyelerde resim öğretmenliği yapmakta ve eşsiz resim ve sanat tarihi bilgisini öğrencileri paylaşmaktadır. Kendisine tüm meslek hayatı boyunca destek veren hayat arkadaşı Nuran Çetinkaya ile evli olan sanatçı, üç çocuk ve üç toruna sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir