Yılın son solo sergisi

Tomris Güzelyurt 8 Aralık 2015
ARMAGGAN Art & Design Gallery, yılın son

Kişisel Sergi Dizisini Ressam Tan Taşpolatoğlu ve Ressam Nilgün Sabar ile tamamlıyor

Armaggan Kişisel Sergi Serisi’nin 9’uncusu, kişinin, çevresini olduğundan farklıymış ve kendisine yabancıymış gibi algılamasını sorgularken insanın gizli pencerelerinin öyküsünü anlatıyor

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery yılın son solo sergi serisinin dokuzuncusunda da iki başarılı isme yer veriyor.Ressam Tan Taşpolatoğlu ve Ressam Nilgün Sabar’ın eserlerini bir araya getiren iki sergi, 16 Aralık-16 Ocak 2015 tarihleri arasında izleyiciye sunuluyor.

Tan Taşpolatoğlu, “Derealizasyon” isimli solo sergisinde; kişinin, çevresini olduğundan farklıymış ve kendisine yabancıymış gibi algılaması fikri etrafında dolaşıyor. Zamanın katmanlarının, üst üste adeta yığılırcasına nasıl flulaştığını ve neredeyse görünmez hale gelerek hafızalarda silinircesine boşluğa düştüğü anların bireylerde ve toplumlarda nasıl bir anksiyeteye sürüklendiğini sorguluyor.

Nilgün Sabar, “Gizli pencere” isimli sergisinde de, resimlerini, psikolojik, kişisel duyarlılıklarından yola çıkarak yaşama, varoluşa ve ölüme dair hislerinin, gerek kollektif semboller gerekse kendi sembolleriyle plastik bir alanda dışavurumu olarak anlatıyor. Ressam, “Gizli pencere ismi kendi bilinçaltıma ve tüm insanların bilinçaltına açılan kapının kendi personalarından farklı, zamansız, masalsı, durağan ve romantik iz düşümünün ifadesidir. Diptik tualler kendi sembol dünyamda bazen olması gereken veya olan, iç ve dış dünyada farklılıkları ve bazen de korunaklı bir iç dünyanın içindeki ana Rahmi konforuna işaret eden, insanın modern hayatın içinde personasıyla natürü arasındaki ikiye bölünmüşlüğünü, karanlık ve aydınlık yüzünü temsil eder. İnce ve kat kat sürülmüş boya alanları, duygusal olarak bilinç altındaki derinlik arayışının plastik dışa vurumudur. Abraxas tanrıyı ve şeytanı, aydınlığı ve karanlığı içinde barındıran bir tanrıdır, aydınlık ve karanlığı keşfetmeden, kendi gizli penceremizi aralamadan bütün olamayız, tüm ruhsal şifa o bütünlükte gizlidir. Sergi, kendi içimizde gizli olana dairdir.” şeklinde açıklıyor.

Sergiye özel olarak hazırlanmış ve ARMAGGAN Art & Design Gallery’de yaratılan iki ayrı salonda sergilenecek eserler, 16 Ocak 2015 tarihine kadar görülebilir. Eserlerewww.armaggangallery.com web sitesinden ve galerinin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Solo Sergi Serisi 9

16 Aralık–16 Ocak 2015

ARMAGGAN ART & DESIGN GALLERY

Nuruosmaniye Caddesi No: 65, Nuruosmaniye, İstanbul

www.armaggangallery.com

Twitter: #ARMAGGANgallery / Facebook: ARMAGGAN Art & Design Gallery

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir