Zeyneb’in seçtikleri…

Tomris Güzelyurt 12 Aralık 2015

1907392_10203448905316842_3770860750238529076_n

O his..

07.12.2014 Pazar
O his olmasa, herşey boştur, boşunadır. O his varsa herşey hoştur, harikadır. O his nasıl tarif edilir bilmiyorum, ama onu herkes bilir, herkes tatmıştır. O his olmasaydı bugünleri göremezdik, bu hayata dayanamazdık. Var’olamazdık..
Günlerden bir gün ve o his içimde kaynarken, ‘acaba nereden geldi’ diye sorgulamakla vakit kaybedemem. Çünkü bunu daha önce yaptığım günler olmuştur ve bilirim ki sorgulamakla uğraştıkça zihne çıkar, o histen uzaklaşırım. Tefekkürün ayrı yeri ve zamanı vardır. O halde iyisi mi bu lütfun zevkine varmalı, yaşamalıdır..
O his ile aynaya baktığımda güzelimdir. O gün üzerime ne giysem yakışır. Herkes güzel, herşey yakışıklıdır. Sebepler dünyası evvelki gün bıraktığım seyrindedir belki, ama benim görüşüm, bakışım, yorumlayışım bambaşka bu gün. Öyle ki sebepler kendilerini kifayetsiz görmede, kenara çekilirler. Ah o hisle ‘eyvallah’ demek, razı olmak, şükretmek ne kolaydır..
Bizim mahallenin yaramaz çocukları cıvıl cıvıl oynamakta, var’oluşlarını haykırmaktalar yaşama ve fakir de hissim bir başka bu sabah, çalan müzikte vals yapasım geliyor döne döne. Çıtır simit elimde.. Şu beyaz peynir ve zeytin ne lezzetli yanında taze çayla; ince belini sıkı sıkı kavratan o histir işte. Dudaklarına kondurduğu sıcak, tatlı buseyle cevap verir sarılışına. Çünkü bulaştırmışsındır ona da, içini tıngırdattığın ufak kaşıkla.. Kaşık değil aşık, köşk değil aşktır mutluluğun menbağı. Köşk, aşkın tahtı kuruluysa başköşeye, haremidir aşkın, halvetidir aşık ile maşuğun. Ve o taht nereye kurulsa, viranelikse bile saray görünür gözüme..

Musa Dede / GOLGENİN HAKİKATİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir