OYUNCAK MÜZESİNDE SIRA DIŞI BİR SERGİ AÇILIYOR

Tomris Güzelyurt 7 Haziran 2017

1700’lü yılların oyuncaklarına 4. Nesil Dokunursa

GENÇ KIZLARIN ETKİSİNDE KALARAK ZAYIFLAMAYA ÇALIŞIP ANOREKSİ KURBANI OLDUKLARI BARBIE BEBEKLER “BİLİM KADINI” OLACAK

JAMES BOND’UN 1964 YILINDA KULLANDIĞI ARABA UÇACAK

FAST FOOD’ KARŞI TEMEL REİS “IŞIK” SAÇACAK

Şair Sunay Akın tarafından açılan İstanbul Oyuncak Müzesi sıra dışı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Barbie Genetik Laboratuvarında”

1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi’ne yeni neslin eli değecek, oyuncaklar yeniden yorumlanacak. Barbie evinden çıkıp “bilim kadını olacak”, James Bond’un ilk aracı “uçan otomobil” olacak, Charlie Chaplin’in Şarlo karakterinin 100. Yılına özel yapılan peluş oyuncağı yeniden tasarlanıp “hikayeler” anlatacak.

Oyuncak Müzesi’nde bir ilk yaşanacak

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri; İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen ve birçok neslin hayatında geniş yer tutan barbie bebeklere ve yüzlerce oyuncağa farklı hikayelerle yeniden hayat verecek.

Öğrenciler; genç kızların Barbie’nin etkisinde kalarak zayıflamaya çalışıp anoreksi kurbanı oldukları, binlerce estetik ameliyatı geçirdikleri, hatta kaburga kemiğini aldırmaya kadar giden bu ameliyatlar ve sonuçlarına karşı, kadınların güçsüz görünmesine sebep olan bu rol modelleri kadınların küçük yaşta kendine güveninin artmasını sağlayacak oyuncaklara çevirdiler.

Bunu gibi çoğu el yapımı olan oyuncakları, 3D modelleme, CNC makinelerinde kalıp çıkarma gibi modern teknolojileri kullanarak yeniden yarattılar.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yer alan 100 yaşına yakın birçok oyuncak, ilk kez sergileme alanlarından çıkarılarak öğrenciler tarafından geliştirilen yeni versiyonları ile birlikte sergilenecek. 8 Haziran Perşembe günü saat 15.00’de İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Sunay Akın’ın katılımıyla gerçekleştirilecektir.