Yeldeğirmeni’nin bir kitabı var…

Tomris Güzelyurt 20 Nisan 2017

Yeldeğirmeni (7)Kadıköy Life Dergisi Sayı 74 den alınmıştır.

İstanbul’un gerçek âşıkları için semtlerin çekiciliği bambaşka… Dokusuyla megakentin rüya semti Yeldeğirmeni’nin artık dolu dolu bir kitabı var. Yeldeğirmeni’ne hayatını adayan Araştırmacı-Yazar ve Mimar Arif Atılgan’ın uzun zamandır merakla beklenen, tecrübelerini ve gözlemlerini aktardığı eseri nihayet yayınlandı. Kitap, Türkiye’nin dört bir yanında Kadıköy ve Yeldeğirmeni’nden yolu geçenlerin, semt meraklılarının ve mahalle dokusu âşıklarının ilgi odağı haline dönüştü.

Yeldeğirmeni (3)Kadıköy Life Dergisi’nin de çatısı altında bulunduğu K İletişim Yayınları aracılığı ile okurlarıyla buluşan “Evvel Zaman İçinden Yeldeğirmeni” kitabının dört bir yanı, tarihe iz bırakan ayrıntılarla dolu. Editörlüğünü Öykü Maral’ın üstlendiği 160 sayfalık eserde tarihi binalardan semtin öne çıkan isimlerine, sokaklardan dükkânlara hem hüzünlendiren, hem de heyecanlandıran görsel ve içeriklerle dolu. 1970’li yıllardan geriye doğru 150-200 yıllık periyoda ait unutulmayanların yer aldığı eserde binlerce yıl öncesine, Khalkedon’a kadar izler de mevcut.

RUHUN NEREYE AİT İSE, ORANINSIN

Öyle insanlar var ki bedenleri nerede olursa olsun, ruhları tamamen kendini mutlu hissettikleri yerde. 1950’li yılların İstanbul’unda çocukluğunu yaşama şansını yakalayan 69 yaşındaki yazar için her santimetrekaresine ayak bastığı Yeldeğirmeni; hayat, nefes, mutluluk demek… Her ne kadar yoğun kafeleşme ve doku değişimi ile yüz yüze kalsa da Arnavut kaldırımları, tarihi binaları, yakın tarihe ait bozulmamış yapıları ve nostaljik sokakları ile Yeldeğirmeni hâlâ rüya gibi…

“BİR ÇOCUĞUMU DAHA KUCAĞIMA ALMIŞ GİBİ HİSSETTİM”

Uzun yıllardır sayısız panel ve etkinliklerde hem semtlerin, hem de Kadıköy’ün dokusunu meraklıları ile paylaşan Atılgan, daha önce ilçede başkanlığını gerçekleştirdiği Mimarlar Odası çatısı altında kitabını sade haliyle çıkarmıştı. Ancak gelişmiş ve profesyonel yayın aracılığı ile ilk kitabı yayınlayan Arif Atılgan; “Bir oğlum vardı, şimdi ikincisi olmuş gibi hissediyorum” dedi. Atılgan’ın Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarının ayrıntılarında şunlar yer aldı

“Binalardan hareketle Evvel Zaman İçinden Yeldeğirmeni’ni anlattım, sunumlarımda da genelde binaları öne çıkarırdım ki yapılar haliyle bir semtin en belirleyici özelliklerindendir.

BLOG YAZILARIM KİTABI HIZLANDIRDI

Uzun zamandır blog yazılarım ile okurlarımla buluşuyordum ancak, aklımın köşesinde kitap hep vardı. Blog birikimleri üzerine yeni araştırmalar ve bilgilerim de eklenince artık kitap için düğmeye basmak kaçınılmaz oldu. Oldum olası yazı yazmayı çok seviyorum.

YELDEĞİRMENİ’Nİ YAŞADIĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM

1950’li yılların ortalarında tek haneli yaşlarımdaydım ve nostaljik Yeldeğirmeni’nin sokaklarında top koşturuyordum. O zaman da sokaklarımız Arnavut kaldırımıydı, topun kontrolü biraz zor ama ne kadar zevkliydi anlatamam. Öyle bir komşuluktu ki bizimkisi, bir evde yemek kokusu yayıldığı zaman o evin hanımı kapı komşusuna ikram ederdi. Şimdi?

Yeldeğirmeni (1)BİRER BİRER VEDA ETTİLER

2004’lü yıllarda Mimarlar Odası başkanlığımı yürütürken Yeldeğirmeni’ne yönelik çok araştırmalar yapmış, bilgiler edinmiştim. Kitabımın profesyonel olarak hazırlandığı süreç aslında 2007 yılından bugüne kadar 10 yıllık dönemi kapsıyor; tamamen sindire sindire, yaşaya yaşaya… Öyle ki, bu 10 yıl içerisinde röportajını yaptığım nice semt sakinini sonsuzluğa uğurladık. Tarihi adıyla Ankara Han, şimdiki ismiyle Sungit Apartmanı’nın İsmet teyzesi; Rasimpaşa’nın torunu Ahmet Nejat Gülgün, Müfit Ekdal, Sinagoglu terzi Salamon Seviş… Hepsi artık bedenen yoklar ama ‘Evvel Zaman İçinde Yeldeğirmeni’ ile ölümsüzleştiler.

 

KADIKÖY’ÜN MAHALLELERİ YOK EDİLİYOR

1950’li yıllarda Rasimpaşa Mahallesi’nde nüfus 2 bin civarında iken Osman Gazi İlkokulu’nun öğrenci sayısı 500’dü. Yıl 2017, semt nüfusu yaklaşık 20 bin ancak Osman Gazi İlkokulu’nun öğrenci sayısı 90. Bu ne anlama geliyor? Demek ki mahalleden aileler bir bir gitti, gitmek zorunda kaldı. Ailenin olmadığı yerde çocuk olmaz, çocuk olmayınca da okul nüfusu düşer. Kadıköy’ü Kadıköy yapan mahalleleridir ve ne yazık ki mahallelerimiz de yok oluyor. Özellikle Yeldeğirmeni çok hassas, geçmiş dönem ile günümüz arasında bir denge oturtulmalı, plan yapılmalı. Her istenilen yer kafe olmamalı, belirli yerler sosyal alanlara ayrılmalı.

Yeldeğirmeni (6)İLK SÖYLEŞİ DE, İLK KİTAP DA, KADIKÖY LIFE İLE OLDU

Yıllar önce ilk söyleşimi Kadıköy Life Dergisi gerçekleştirmişti. Şimdi K-İletişim Yayınevi özelliği de kazandı bu güzel kuruluş. İlk kitabımı da K-İletişim Yayınevi aracılığı ile çıkarmış oldum, başta Canan & Kadir Toprakkaya çifti olmak üzere Kadıköy Life Ailesi ile birlikte çalışmak çok keyifli. Kitabın geri kalan birçok ayrıntısını ise sürpriz olsun diye şimdilik okurların araştırmacılığına bırakıyorum. Belki, üçüncü baskıda yeni eklemeler ile Evvel Zaman İçinden Yeldeğirmeni daha da büyüyebilir.”

ÖYKÜ MARAL: EN KOLAY EDİTÖRLÜĞÜM OLDU

Kitabın editörlüğünü gerçekleştiren Öykü Maral; “Benim için hiç zor olmadı, zahmet çekmedim. Arif Bey, uzun yıllardır yazı yazdığı için sadece maneviyatta değil, noktasından virgülüne imlasında da çok başarılı bir eser ortaya çıkarmış. Aynı zamanda sosyal medya uzmanlığını gerçekleştirdiğim kitaba Türkiye genelinden ilgi olması, yeni projelerimiz için de güç verdi” şeklinde konuştu.